Home AZJA Koyasan – miasto świątyń

Koyasan – miasto świątyń

by Ania
koyasan

Koyasan czyli góra Koya, jest płaskowyżem na wysokości 900 m n.p.m. i znajduje się w pobliżu Osaki. Cała miejscowość jest związana z buddyzmem, znajduje się w niej ogrom świątyń, więc jeśli jesteście zainteresowani japońską religią i kulturą powinniście zobaczyć Koyasan. 

W Koyasan powstało ponad sto świątyń, a najważniejsze z nich to Kongobuji, główna świątynia buddyzmu Shingon oraz Okunoin, miejsce mauzoleum Kobo Daishi. Co ciekawe z 3.500 tysiąca mieszkańców miasta aż 1000 to mnisi.

Kongobuji Temple

Spośród wielu mistycznych miejsc w mieście świątyń Koyasan, Świątynia Kongobuji i ogród skalny Zen należą do najbardziej duchowych, dlatego będąc w Koyasan trzeba koniecznie zobaczyć Kongobuji Temple, świątynię japońskiej odmiany buddyzmu ezoterycznego Shingon.

Świątynia została początkowo stworzona przez Kobo Daishi, ojca założyciela buddyzmu Shingon, w 816 roku. Wówczas wyglądała inaczej niż obecnie. Świątynia kilkakrotnie zmieniła swój wygląd, najbardziej w 1593 r. w imieniu słynnego feudalnego władcy Toyotomi Hideyoshi . Zrekonstruowano go jako pomnik jego zmarłej matki. Został odbudowany ponownie w 1861 roku, a spłonął zaledwie dwa lata później. Ostatecznie Kongobuji otrzymał swoją obecną nazwę i status w 1869 roku.

Kongobuji słynie z przepięknego ogrodu kamiennego zen – największego w Japonii. Ogród ma ponad 2000 m2., to kompozycja stu czterdziestu bloków granitu przedstawiająca dwa smoki wyłaniające się z morza chmur aby chronić świątynię. Powstał dopiero w 1984 roku, ale jego wielkość i piękno zyskały ogromną sławę w całej Japonii. Polecamy, bo bardzo ciekawy i unikatowy.

Okunoin

Okunoin jest jednym z najświętszych miejsc w Japonii i popularnym miejscem pielgrzymek. To niezwykły cmentarz z ponad 200 tys. nagrobków, położonych w przepięknym otoczeniu wśród kilkusetletnich cedrów. Czuć tutaj niesamowity klimat, uroku dodaje górskie położenie. Cmentarz jest niepowtarzalny, bo prawie każdy pomnik jest inny. Wiele pomników jest poświęconych dzieciom nienarodzonym lub umarłym w wieku niemowlęcym – są ubrane w trójkątne chustki, przypominające śliniaczki.

Do dnia dzisiejszego Okunoin to największy i najstarszy buddyjski cmentarz w Japonii. Ten niezwykły kompleks świątynno-cmentarny powstał w latach 819 – 826 dzięki staraniom mnicha Kūkai, ojca buddyzmu Shingon w Japonii. Z dala od wielkiej polityki chciał Kūkai budować duchowe królestwo. Pisał: “Koniec końców, nie interesuje mnie chwilowa sława na cesarskim dworze albo w biznesie. Moim największym pragnieniem jest unosząca się nad górami i łąkami mgła – o poranku i wieczorem”.

Okunoin to miejsce mauzoleum Kobo Daishi, założyciela buddyzmu Shingon i jednej z najbardziej czczonych osób w historii religijnej Japonii. Uważa się, że zamiast umrzeć, Kobo Daishi spoczywa w wiecznej medytacji, czekając na Miroku Nyorai, Buddę Przyszłości i zapewnia ulgę tym, którzy w międzyczasie proszą o zbawienie. Abolutne must see w Koyasan!!

Praktycznie

Wstęp do świątyni Kongobuji – 500y
Godziny otwarcia: 8:30 do 17:00 

Wstęp do Okunoin – darmowy
Godziny otwarcia – 6:00 do 17:30

Myślę, że jeśli jesteście zainteresowani japońską kulturą i religią powinniście zobaczyć Koyasan. Jest idealne na jednodniową wycieczkę z Osaki lub z Kioto ale można także zarezerwować nocleg u mnichów.

Podoba Wam się Koyasan? Byliście już? Podzielcie się opinią co podobało Wam się najbardziej.

Ania

Latest posts by Ania (see all)

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz