Home AZJAJAPONIA Ohara – niezwykła dzielnica Kioto

Ohara – niezwykła dzielnica Kioto

by Ania

Ohara to wiejska dzielnica Kioto, położona w górach w północnej części miasta, około godziny od stacji Kioto. Jest najbardziej znana z rozległej, buddyjskiej świątyni Sanzenin. Ohara jest szczególnie popularna w połowie listopada podczas czerwienia się klonów, które zwykle pojawiają się około tydzień wcześniej niż w centrum Kioto.

Świątynia Sanzenin

Świątynia Sanzenin została założona we wczesnym okresie Heian (794-1185) przez wielkiego mnicha Saicho, który założył sektę japońskiego buddyzmu Tendai. Uważamy, że warto przyjechać do Ohary chociażby z tego względu że nie jest jeszcze zbyt popularna i idealna dla tych którzy nie lubią zatłoczonych miejsc. Teren świątyni jest bardzo rozległy, spacerując mija się urocze mosty, bujną przyrodę, małe wodospady i kamienne formacje. Po spacerze w świątyni można się napić tradycyjnej sporządzonej zielonej herbaty z widokiem na ogród.

Otonashi no Taki

Wodospad Ononashi no Taki znajduje się ok. 10 minut spacerem od Sanzenin. Droga jest dobrze oznaczona i każdy bez problemu odnajdzie drogę do wodospadu. Otonashi no Taki to po japońsku „wodospad bez dźwięku” i zgodnie z legendą dźwięk wodospadu zniknął, ponieważ połączył się z dźwiękiem śpiewających pobliskich mnichów.

Mapa Świątyni – Źródło: http://sanzenin.or.jp/en/

Podsumowanie

Jeśli chcecie zobaczyć niebanalne, jeszcze nie do końca odkryte miejsce w Kioto to gorąco polecamy dzielnicę Ohara. Ma zupełnie inny klimat od centrum Kioto, bardziej sielski. Naprawdę warto odwiedzić Świątynię Sanzenin i spacerować po jej terenie, a jeśli macie więcej czasu to możecie jeszcze zobaczyć Świątynię Jakkoin, znanej z tego że służyła jako klasztor byłej cesarzowej.

Informacje praktyczne

Wstęp do Świątyni Sanzenin – 700 jenów (ok. 25 zł)

Dojazd – Ze stacji w Kioto najszybszym sposobem na dotarcie do Ohary jest skorzystanie z linii metra Karasuma do stacji końcowej stacji Kokusaikaikan (20 minut, 290 jenów), a następnie autobus numer 19 z Kioto do Ohary (20 minut, 360 jenów, co 40 minut).

Ania

Latest posts by Ania (see all)

Może Ci się również spodobać

Zostaw komentarz