Jak znaleźć tani nocleg – garść porad jak i gdzie szukać?

Temat taniego podróżowania jest elektryzujący dla większości osób. W końcu kto by nie chciał zwiedzać świata za ułamek normalnej ceny. Jeśli chodzi koszty wakacji to dwa najdroższe jej składowe to transport i nocleg. To zazwyczaj lwia część budżetu urlopowego. Z tego też powodu to właśnie na nich, osoby podróżujące ekonomicznie, próbują zaoszczędzić.

Dziś podamy kilka rad w temacie szukania tanich noclegów. Garść porad o tym gdzie, kiedy i jak ich szukać. Przy dobrym ich wykorzystaniu, idzie naprawdę zredukować koszty podróży. Czasem nawet do zera, ale o tym przeczytacie w dalszej części tego wpisu. Wszystko to po to, by w niedrogi sposób zwiedzać świat.

Gdzie szukać tanich noclegów
Gdzie szukać tanich noclegów

Darmowy nocleg i gdzie go znaleźć?

Najtańszą opcją na tani nocleg, czy właściwie zupełnie darmowy to wizyta u znajomych czy rodziny. Wówczas za nockę w pokoju gościnnym czy na dodatkowej kanapie, nic nie płacimy. Warto więc uwzględnić w planach wyjazdu możliwość takiego spania. Jeśli oczywiście chcecie z nich skorzystać, bo różnie to bywa. Warto także w ramach podziękowań, zamiast pieniędzy przywieźć po prostu jakiś miły podarunek.

Drugą opcją też w ramach darmowego noclegu to couchsurfing. To stosunkowa nowość na rynku. Dokładnie jest to miejsce w sieci, gdzie osoby z całego świata zupełnie za darmo udostępniają dosłownie swoje kanapy podróżnikom. Wystarczy się tam zarejestrować i zacząć szukać noclegu w wybranym miejscu. Couchsurfing jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Do tego rodzaju nocowania trzeba się po prostu przekonać, nie mniej jednak jest to forma mocno ekonomicznego spania.

Trzecim darmowym sposobem na nocleg jest zabieranie ze sobą namiotu. Tak, nie wszędzie można go rozbić, bo grożą nam konsekwencji i w efekcie mandat. Jednak wiele osób np. stara się prosić gospodarzy o pozwolenie na rozłożenie namiotu na ich polu, czy ukrywa się w gęstym lesie lub w skałach na plaży. Nie jest to może najbezpieczniejszy sposób na przenocowanie, ale niektórym się sprawdza. Przykładowo na takiej Islandii to znakomita opcja na darmowy nocleg, tym bardziej że nawet na terenie parków narodowych jest to dozwolone.

Jak szukać tanich noclegów?

Zacznijmy od tego, że warto przed wyjazdem ustalić, jakie kraje są uznawane ogólnie za niedrogie. Tym sposobem odrzucimy od razu te najdroższe opcje. Co oczywiście nie oznacza, że nie damy rady tanio przenocować w Japonii, w Stanach, czy w Skandynawii. Jednak będzie to wymagało większego wysiłku.

Druga refleksja powinna przyjść jeszcze przed samym szukaniem, używamy takiego określenia – żeby nie pisać wprost o obniżeniu naszych oczekiwań 😉 Wiadomo, że wszelkie wysoko gwiazdkowe obiekty odpadają, choć podobno niektórym się zdarzają prawdziwe białe kruki. Jednak na cud byśmy nie liczyli. Zatem warto zawczasu zejść na ziemię i szukać wśród hosteli i jedno- dwugwiazdkowych lokali. Raczej nie ma co liczyć na cudne widoki za oknem, a do centrum może być spora odległość.

Warto pochylić się także nad kwestią apartamentów, bo czasem jeśli zależy nam na przykład na bliskości konkretnej lokalizacji np. metra czy innego węzła komunikacyjnego, albo podróżujemy sporą paczką znajomych, to zamiast hotelowych lokum przyda się coś większego, które ostatecznie będzie tańsze. Przy okazji jest to także dobra opcja do znacznie tańszego, samodzielnego żywienia się, gdyż w mieszkaniach i apartamentach jest choć aneks kuchenny, gdzie można gotować.

Sposób na darmowy nocleg - noc w namiocie
Sposób na darmowy nocleg – noc w namiocie

Kolejną, dość oczywistą radą na szukanie tanich noclegów jest korzystanie z porównywarek internetowych, na których są zgromadzone wszystkie oferty danego pokoju w wybranym obiekcie noclegowym. Czasem zmiana serwisu rezerwacyjnego skutkuje obniżką ceny. Czasem są jakieś niespodziewane promocje, zawsze warto mieć rękę na pulsie, na przykład ustawiając alert cenowy do danego obiektu lub zapisując się do newsletterów.

Pomocne są również serwisy rezerwacyjne, gdzie dzięki ustawieniu filtrów, można szukać noclegów w danej lokalizacji po najniższej cenie. Przy okazji sprawdzając opnie o nich, innych użytkowników. Szukając tanich noclegów można się kierować poleceniem naszych znajomych, którzy już wcześniej byli w danym miejscu lub spróbować wbić się w fora tematyczne. Tam bardzo często ludzie zostawiają namiary na tanie i sprawdzone lokum.

W przypadku wyjazdów w ciemno lub przy nagłych okazjach lotniczych, kiedy nie ma się czasu na wcześniejsze rezerwacje, można spróbować podpytać na miejscu lokalsów, którzy mogą służyć wiedzą, gdzie dobrze i tanio przenocować.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *